Anasayfa
Iletisim
Site Haritasi
Türkçe
  English
Giriş
 
Anasayfa
Gruplar
Istasyonlar
Deprem
Veritabani
DDK
TUSAK
Projeler
Genel
S.S.S.
Skip Navigation Links
TÜRKİYE DEPREM BÖLGELERİ HARİTASI HAKKINDA AÇIKLAMALAR*
- Bu harita, mevcut bilgilerin ışığı altında hazırlanmış, Bakanlar Kurulu’nun 18.4.1996 tarih ve 96/8109 sayılı kararı ile yürürlüğe girmiş bulunmaktadır. Önceki haritalardan farklı olarak olasılık metodu hesaplarına göre çizilen eşivme kontur haritası esas alınarak deprem bölgeleri tesbit edilmiştir. Buna göre, normal bir yapı 50 yıllık ekonomik ömrü içinde %90 ihtimal ile bu ivme değerlerinden fazla bir yüklenmeye maruz kalmayacağı tahmin edilmektedir. Ekonomik ömrü daha uzun veya önemli yapılar için karşılaşabilecekleri en büyük ivme değerlerinin ayrıca hesaplanması gerekir.
- Deprem Bölgeleri Haritası ile Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik bir birini tamamlamaktadır. Bu yönetmeliğe göre deprem bölgelerinde kabul edilen hesap ivmeleri, 1.derece için 0.4g , 2.derece için 0.3g , 3.derece için 0.2g , 4.derece için 0.1g olarak alınmalıdır. 5.derece için deprem hesabı yapmak zorunlu değildir.
Türkiye Deprem Bölgeleri, ivme değerlerine göre aşağıdaki şekilde derecelendirilmiştir.
1. Derece deprem bölgesi : beklenen ivme değeri 0.40 g 'den büyük
2. Derece deprem bölgesi :beklenen ivme değeri 0.40 g ile 0.30 g arasında
3. Derece deprem bölgesi :beklenen ivme değeri 0.30 g ile 0.20 g arasında
4. Derece deprem bölgesi :beklenen ivme değeri 0.20 g ile 0.10 g arasında
5. Derece deprem bölgesi :beklenen ivme değeri 0.10 g 'den az
g: yer çekimi(981 cm/s2).
- Yerleşim birimlerinin hangi deprem bölgesinde yer aldığı örneklerde açıklanmıştır. Haritada yer almayan yerleşim birimleri için, bağlı olduğu il veya ilçe merkezine ait deprem bölgesi esas alınacaktır.
Örnek 1:Adana merkezi 2. derece deprem bölgesindedir.
Örnek 2: Adana'nın, Ceyhan ilçesi merkez bucağı, Kösreli bucağı ve Sağkaya bucağı 2. derece deprem bölgesindedir. Ceyhan belediyesi de dahil olmak üzere adı yazılmayan Doruk, Kurtkulağı, Sarımazı, Mercimek, Kurtpınar, Hamdilli ve Mustafabeyli belediyeleri 2. derece deprem bölgesindedir.
Örnek 3:Adana'nın Düziçi ilçesi merkez bucağı 1. derece deprem bölgesindedir. Düziçi’ne bağlı Böcekli belediyesi 2. derece deprem bölgesi olup, adı yazılmayan Ellek belediyesi 1. derece deprem bölgesindedir.
Örnek 4:Adana'nın Osmaniye ilçesi merkez bucağı 1. derece deprem bölgesindedir. İlçeye bağlı Kaypak, Toprakkale ve Yarpuz bucakları 1. derece, Tecirli bucağı ise 2. derece deprem bölgesindedir.
Örnek 5:Adıyaman'nın merkez ilçesi merkez bucağı 2. derece deprem bölgesindedir. İlçeye bağlı Yaylakonak belediyesi 1. derece deprem bölgesindedir.
* Bu harita, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğüne 92-03-03-18 nolu proje sonuç raporu olarak sunulan, Polat Gülkan, Ali Koçyiğit, M.Semih Yücemen, Vedat Doyuran ve Nesrin Başöz (ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi) tarafından hazırlanan Ocak 1993 tarihli ve 93-01 nolu "En Son Verilere Göre Hazırlanan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası" raporuna dayanmaktadır.
Haritaya Dön
EXPLANATIONS FOR EARTHQUAKE ZONING MAP OF TURKEY*
- This map prepared by the Ministry of Public Works and Settlement considering the latest knowledge and approved by the Government of Turkey and published in 1996. The earthquake zones determined by using the acceleration contour map that has calculated with the probabilistic method. It assumes that a normal construction, which has 50 years of economical life, may not be exposed larger than these expected maximum acceleration values with %90 probability. For the important constructions or buildings that has longer economical life, maximum acceleration values should be calculated.
- "Specifications for structures to be built in the disaster areas" refers to this map for the calculation of acceleration values that will effect the construction.
Earthquake zones of Turkey classified as fallow due to expected acceleration values
1st degree earthquake zone: more than 0.4g
2nd degree earthquake zone: between 0.3g - 0.4g
3rd degree earthquake zone: between 0.2g - 0.3g
4th degree earthquake zone: between 0.2g - 0.1g
5th degree earthquake zone: less than 0.1g
g: gravity(981 cm/s*s)
*This map has been prepared by using the report named "A Seismic Zones Map of Turkey Derived from Recent Data" which was prepared by Polat Gülkan, Ali Koçyiğit, M.Semih Yücemen, Vedat Doyuran and Nesrin Başöz (METU Civil Engineering Dept. Earthquake Engineering Research Center) and presented to the Ministry of Public Works and Settlement, General Directorate of Disaster Affairs as a fınal report of project 92-03-03-18 in January 1993.
Back To Map
Sayin ziyaretçiler, Sitemizden alacaginiz her türlü veriyi, haritayi ve bilgiyi Telif Haklari Yasasi Geregince T.C. Basbakanlik Afet ve Acil Durum Yönetimi Baskanligi Deprem Dairesi Baskanligi'ni kaynak göstererek kullanmanizi rica ederiz.
email: seis@deprem.gov.tr
www.afetacil.gov.tr
Sitemizi en iyi 1024x768 çözünürlükte görüntüleyebilirsiniz.